Posted on komentáře 3

Nevyčítej muži, že je muž. Jsi Ty vůbec žena?

Často jsem svému muži vyčítala chování. Proč prostě neuvažuje jako já? Jak mi může na dlouhé vyprávění odvětit „hmm“. Bylo mi to divné, že mě štve čím dál víc. Nechci po něm moc? Začala jsem uvažovat nad tím, jestli není chyba ve mně. Později ke mně přicházelo víc a víc informací o rozdílech mezi mužem a ženou. AHA moment pro mě byl opravdu epický, tak jsem se rozhodla napsat článek na tohle téma. Třeba Ti taky pomůže ve vztahu tohle prozření.

Z čeho vycházím?

Vycházím z archetypů, kde fungují jasná pravidla. Neexistuje vyjímka, pouze vychýlení se od harmonie. Prostě kdo má určité pohlavní orgány, tak i splňuje archetypální energii muž/žena. Jako jin/jang. Pokud bychom začali mít domněnky, že každý muž a žena je jiný, je to jako bychom uvažovali, že i každý jin/jang je jiný. Prostě jsou určité přírodní zákony. Nechci tím však říct, že muž, který by měl ženské rysy, je špatně. Věřím, že i on je přesně takový, jaký má být, jen z hlediska těchto zákonu bych mohla říct, jak moc se odchyluje od své archetypálni energie.

Muž

Mužská energie se vztahuje k jangu a k nebi. Proto muži, kteří si potřebují mužnost dokazovat, jsou často fascinovaní do letectví. Mužské uvažování je pragmatické, necitové.  Muži jsou často spokojení s tím, co mají. My ženy máme však tendenci je přesvědčovat, že něco dělají špatně, nebo že oni sami jsou špatně. Třeba tím jak rozhazují oblečení po bytě. To je jen klasické mužské značkovaní teritoria. Chtít po nich, aby to uklízeli, je jako chtít po psovi, aby si po sobě utřel patník. Muži jsou spíš introvertní, uzavření ve svém světe. Avšak když pracují, tak nemají problém být velmi komunikativní až hotoví řečníci. Doma však většinou prohodí pár vět. K yangu se vztahuje řád, proto jsou to většinou oni, kdo vyžaduje pořádek, nebo chce nějakou systematičtější výchovu. Jejich seberozvoj je většinou pomalejší než u žen, avšak bývá radikálnější. Jsou jim blízké meditace, protože mají talent pro klid v hlavě a s energií nebe mají bližší spojení. Muži jsou pevní a moc neumí pracovat s vlastním stínem, proto mají tendence popírat jasně dané příznaky vnitřního nekomfortu. Muž potřebuje svůj prostor svobody a samoty.

Anima

Aby muž mohl koexistovat s ženou, tak to příroda vymyslela dokonale. V muži je vnitřní žena a v ženě vnitřní muž. Pokud však vnitřní žena v muži nebude integrovaná (přijatá), bude jeho stínem. V nevědomí totiž tahle Anima nemá hranic a jediné co ji krotí, je otevřené mužské vědomí. Zkrotit Animu tedy jde jen rázně a radikálně. Tato vnitřní žena se vyvíjí ze vztahu s mámou. Přerůstající Anima se může projevit jako:

 • závislosti 
 • lenost
 • ženská povaha (citlivost, tlachání, manipulace…)
 • milenky, celkově muž posedlý ženami
 • podpantofláctví

Žena

Ženská energie se vztahuje k jin a k zemi. Žena je uzemněná, propojená s moudrostí, trpělivostí, intuicí a hřejivým pochopením pro všechny. Ženské uvažování nemá hranic, neustále tlacháme a odbíháme od tématu k tématu. Jsme citové, je nám jedno co slyšíme, ale záleží nám na tónu hlasu. Reagujeme taky podle našeho cyklu. Takže nejsme stejné. Neustále měníme nálady, postoje. Jistota je v tom, že na stejnou věc zareagujeme pokaždé jinak. Doma a v komfortním prostředí mluvíme pořád. Mimo komfortní zónu zase vypadáme introvertně. K životu nepotřebujeme pevný řád, umíme žít z chaosu a intuice. Máme potřebu pečovat a taky chápeme své děti, máme pro ně trpělivost a pochopení. Mateřství je pro nás darem. Žijeme ze seberozvoje, protože máme neustálou potřebu se měnit a poznávat svůj stín. Rády se družíme a naplňuje nás starání se o rodinný krb.

Animus

Vnitřní muž v ženě se vyvíjí ze vtahu s otcem. Když se podíváme na to, v jakém žijeme světě, vidíme muže a vnitřní muže prorůstající ženy. Vnitřní muž nemá hranici, proto se říká, že v ženských věznicích je víc agrese než v mužských. Vnitřního muže žena zkrotí pouze svou hřejivostí a citem. Přerůstající Animus se může projevit takto:

 • agresivita
 • workoholismus
 • mužská povaha (pragmatičnost, necitovost, zaměření na výkon…)
 • feminismus
 • závislostí na sexu

Tak si zhrneme zásadní rozdíly:

🙋‍♀️její přirozeností je sdílet, komunikovat
🙋‍♂️jeho přirozeností je stáhnout se do sebe a své jedné myšlenky

🙋‍♀️když mluví, relaxuje
🙋‍♂️když mluví, pracuje

🙋‍♀️během jedné otázky ji hlavou proběhne tisíce algoritmů a výpočtů
🙋‍♂️během jedné otázky mu hlavou proběhne jedna logická odpověď, nebo nad otázkou bude přemýšlet další dva týdny

🙋‍♀️uvažování je chaotické, je to smršť, která nedává logiku, zato je to propracovaná síť na polapení mužské chyby
🙋‍♂️uvažování je jednobodové, logické a pragmatické

🙋‍♀️žena pro argumentaci využívá přirozený cit a intuici
🙋‍♂️muž při argumentaci nemá záměr a cit, používá fakta, nechápe ženiny city, prostě „buď vím, nebo nevím“ jaký „já to tak cítím“

🙋‍♀️žena je zvědavá, všechno ji zajímá, nad vším uvažuje
🙋‍♂️muž ráno vstane, proběhne celý den jako vždycky, večer ulehne

🙋‍♀️žena má stále „zaplou“ hlavu, dělá neustále víc věcí naráz
🙋‍♂️muž má v hlavě krabice rozdělené na krabice práce, partnerka, děti, tahle otázka…a nejoblíbenější je prázdná krabice

🙋‍♀️žena která je agresivní, není agresivní ona, ale muž v ní
🙋‍♂️muž, který trpí na závislosti není mužem, vychází to z ženy v něm

🙋‍♀️žena si všímá maličkostí, detailů
🙋‍♂️muž vidí jen celek, všimne si jen pokud chybí něco celku

🙋‍♀️žena předpokládá, tuší, všímá si
🙋‍♂️co muži neřekneš naplno, neví

🙋‍♀️žena chce všechno okamžitě
🙋‍♂️muž má své tempo

Na závěr

Všechno je zařízené dokonale, proto rodí ženy a zabezpečují muži. Při hádce s mužem si zkus uvědomit, že možná jen on nerozumí Tobě a Ty mu. My ženy daleko lépe pracujeme se svým stínem, proto se nebojíme vztekat, brečet. Zkusme se i přestat hnát za nějakou posedlostí „emancipované ženy“. Můžeme se naučit přijímat, že jsme i slabé a křehké, zranitelné. Jsme ženy. Se stínem se nedá bojovat, můžeme ho jen přijmout. Při boji vždycky sílí a vyhraje.

Na závěr přidám větu kterou řekl Pjér La Šéz, dokonale vystihuje život ženy a život muže:

ŽENA V ŽIVOTĚ USILUJE O PLNOST, PROTO SE BĚHEM ŽIVOTA NAUČÍ STÍN PŘIJÍMAT.

MUŽ V ŽIVOTĚ USILUJE O DOKONALOST, PROTO SE BĚHEM ŽIVOTA SNAŽÍ STÍNU ZBAVIT.

Doporučuji knížku Cyklická žena, přednášky Pjéra La Šéze na youtube na téma muž a  žena a taky C.G. JUNGA, to on se zabýval archetypy MUŽ/ŽENA, ANIMA/ANIMUS.3 thoughts on “Nevyčítej muži, že je muž. Jsi Ty vůbec žena?

 1. […] Animus (vnitřní muž v ženě, víc o něm v článku: Nevyčítej muži, že je muž. Jsi Ty vůbec žena?), který přesahuje vnitřní ženu vzniká, když chybí ženě sebevědomí, sebeláska […]

 2. […] Anima (vnitřní žena v muži, víc o ní v článku: Nevyčítej muži, že je muž. Jsi Ty vůbec žena?)  která přesahuje vnitřního muže vzniká, když chybí muži sebevědomí (chybějící […]

 3. Ahoj, tak na toto téma ještě pokecáme :-))), potřebuji více pochopit Animu a Anima…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *