Posted on komentáře 2

Vztah máma a dcera

zdroj: www.canva.com

První článek na tohle téma: Vztah máma a syn je velmi populární, tak jsem se rozhodla napsat pokračování ve vztahu máma a dcera. Mám zatím syna, tak tento vztah ještě nemám tak procítěný a odžitý, takže jsou to pro mě spíše intuitivní předpoklady. Zase vycházím z názorů konstelačních a psycho-spirituálních terapeutů a taky z mého oblíbeného nevědomí od C.G. Junga.

Proč dcera?

Nelze říct, že víme jaké bude pohlaví našich dětí. Lze však přemýšlet nad tím, proč se někomu rodí jen holky. V takovém případě totiž žena nemusí být připravena na otevření svého stínu a traumat spojených s mužskou energií, archetypálně se svým otcem. Nebo prostě potřebuje posílení ve formě ženské energie. Mít dceru je nabídka vyššího smyslu zapracovat na své ženskosti. Najít v sobě vnitřní ženu, protože žijeme v mužském světě, kde se ženství nepodporuje od dětství a brzy se i ztrácí.

Když čekáš dceru

To nejcennější, co můžeš podporovat při vztahu s dcerou, je vztah s vlastní mámou. Pokud není možné, aby došlo k funkčnímu vztahu, je dobré takový vztah přijmout a mámě odpustit. Tvá máma, ať je jakákoliv, při výchově Tebe dělala to nejlepší, co mohla, nemáš právo ji vyčítat, že mohla být lepší. Dala Ti život a díky ní jsi na světě a co se děje během Vašeho vztahu, má už počátky ve Vaší rodové linii, tedy pokud se Ti na Vašem vztahu něco nelíbí, pokus se to zvědomit a neopakovat totéž s vlastní dcerou. Taky v sobě nosíš otisk vlastní mámy, takže pokud ji nechceš přijmout, budeš mít asi problém i přijmout sama sebe.

Základní body ve vztahu máma a dcera

Tohle jsou základní pravidla v archetypu máma a dcera, máma a žena, dcera a otec. Každý vztah je však originálním, ale díky tomuhle základu, se můžeme lépe orientovat při hledání nefunkčního vztahu.

 • 🌺Už na těhotenství a porodu se projevuje ženin vztah k ženské energii (archetypálně k mámě).
 • 🌺Otec láskou a podporou dceři vytváří její budoucí ženské sebevědomí (nebo naopak jí sebevědomí nedodá, naopak matka chlapci vytváří mužské sebevědomí). Pokud otec uráží dceřin vzhled, dcera se později jako žena necítí krásná. (KAŽDÁ ŽENA/DCERA JE KRÁSNÁ!)
 • 🌺Otec dává dceři vzor budoucího muže.
 • 🌺Otec tím, jak se chová k matce své dcery a ostatními ženám, tak ji rovněž zadělává na budoucí ženské (ne)sebevědomí.
 • 🌺 Animus (vnitřní muž v ženě, víc o něm v článku: Nevyčítej muži, že je muž. Jsi Ty vůbec žena?), který přesahuje vnitřní ženu vzniká, když chybí ženě sebevědomí, sebeláska (chybějící ženský vzor, dominantní otec, nefunkční ženský vzor…) – projevuje se agresivitou, zaměřením na výkon a kariéru, workoholismem, mužskou povahou…).
 • 🌺 Dnešní generace žen je odrazem výrazného nefunkčního (nehřejivý, agresivní…) ženského principu, chybí ženské sebevědomí, hřejivost, vnitřní spiritualita, přijetí ženských principu – menstruace, intuice, tvořivost, jemnost, porody, mateřství…
 • 🌺Dcera může léčit mámin přístup k ženskému principu.
 • 🌺Pokud chceme, aby naše dcery vyrostly v ženy, sami je podporujme v ženství, setkávejme se se ženami, tlachejme, tvořme, zpívejme, tvořme rituály pro menarche (první menstruace)…
 • 🌺Nezapomínejme na to, že dceři můžeme říkat co chceme, ale stejně se nejvíce naučí vzorem. Takže v sobě nosí náš otisk a budou pravděpodobně takové mámy a ženy, jako jsme my (víc v  článku: Nesoudím jiné mateřství, nic o něm nevím).

Na závěr

Zase píši o základních bodech, ve kterých se můžeme orientovat. Vztahy jsou mnohdy složitější a všechno není černobílé. Taky záleží na pořadí holčičky. Pokud je prvorozená, má v sobě více yangu, může být tedy temperamentní jako chlapeček (do pořadí se počítají i potraty a čistota pořadí – první rodina muže).

Holčičky si nemusí hrát s panenkami a nosit růžovou barvu, náušničky, abychom v nich našli ženskou krásu, ta se skrývá v jiných věcech. Je těžké v dnešní době být ženou a vychovávat dceru. Mám však pocit, že to feminismus akorát kazí, protože to za ženy promlouvá Animus. Pokud chceme zachránit ženství, přijměme cykly, evoluční slabost a vnitřní spiritualismus. Když najdeme vnitřní ženu, Animus nemá šanci ženu přerůst.

P.S. Mám pocit že výchova dětí je hlavně o ženě a jejím mateřství. Sice muži jsou nositeli genu X/Y, ale to z nich volitele pohlaví nedělá. Věřím tomu, že mateřství je hlavně o ženě, která nevědomě určuje které pohlaví přijme, reálně tedy vajíčko rozhodne zda přijme spermii s energií X/Y. 

 2 thoughts on “Vztah máma a dcera

 1. […] o tom jaký má vztah k sobě, k světu, k rodičům (porod holčičky – Vztah máma a dcera, porod chlapce – Vztah máma a syn). Je dobré se nad celým porodním příběhem zamyslet a […]

 2. Zajímavé názory, Ivet :-). Taky si myslím, že slova jsou jen slova – předáváme to, co skutečně žijeme… kéž je více ženských žen :-), které budou světu dávat lásku a život (text jedné židovské písně).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *