Posted on komentáře 2

Vztah máma a syn

Člověk by řekl, že neovlivníme pohlaví svého dítěte. Ale napadlo Tě někdy, proč některé ženy rodí jen chlapce? Není tam přece jen nějaký vyšší záměr? Co vlastně energeticky znamená vztah máma a syn? V tomhle článku shrnu informace, které jsem zatím nasbírala ze zkušeností konstelačních a psycho-spirituálních terapeutů a taky věřím na přírodní zákony nevědomí podle C. G. Junga.

Proč chlapec?

Není to rozhodně černobílé a nejde říci, bude to chlapec, to je tutovka. Narodí se vždy přesně takové dítě, které máma potřebuje, pro práci na sobě. Když má tedy máma traumatické dětství (traumata vychází už z nepodpory a ignorace), tak záleží, kdo byl ohniskem traumat. Mnohdy se zásadně chlapci rodí ženám, které nejsou připraveny otevřít svůj ženský stín.  Ženský stín roste nejvíce z nefunkční-nehřejivé mámy nebo dětstvím, kde žena nedospěla v dívku a později v ženu, stále se drží hlavně svého vnitřního muže, protože ženská energie je nevítaná.

Jak to mám  já

Já naprosto rozumím tomu, proč jsem si porodila prvního chlapce. Tím, že nemám mámu, tak ve mě nebyla skoro žádná vnitrní žena. Po porodu se ve mě konečně žena zrodila a už cítím, že jsem na holčičku připravená. Porodem holčičky si otevřu naplno svůj ženský stín, už ho přijmu.

Když čekáš chlapce

Pokud čekáš chlapečka, tak to nejdůležitější, co potřebuješ zpracovat, je tvůj vztah s tátou a mužským archetypem. Pokud cítíš, že tam jsou velké nezpracované věci, tak díky těhotenství a energii chlapečka přišel ten správný čas, to začít řešit. Miminko Ti s tím chce pomoci.

Není máma jako táta

Sice je pro chlapečka táta velmi důležitý jako vzor. Při výchově je však nejdůležitější si uvědomit, rozdíl mezi chlapečkem a holčičkou. Chlapeček od mámy chce hřejivost a pochopení a od táty pevnost. Táta je jeho energetický parťák a mají úplně jiné pouto. V tátovi chlapeček vidí vzor, proto ho i víc poslouchá.

Už jsem zaslechla i pravidlo: aby malý chlapec nabyl mužské síly, měl by aspoň jednou za život zažít tátův velký hněv.

Pokud je dominantní máma, chlapeček určitě bude překračovat často hranice, aby tím dorovnal energii slabšího nebo chybějícího táty. Pokud máma nemá zpracovaný mužský archetyp, chlapeček bude dělat všechno proto (může maminku dostat až na dno sil), aby máma mužský archetyp přijala. Muž i chlapec potřebuje důvěru, respekt a cítit svobodu.

Základní body ve vztahu máma a syn

Tohle jsou základní pravidla v archetypu máma a syn, máma a muž, žena a muž. Každý vztah je však originálním, ale díky tomuhle základu, se můžeme lépe orientovat při hledání nefunkčního vztahu.

Tak si to shrneme:

  • 🌺Už na těhotenství a porodu se projevuje ženin vztah k mužské energii (archetypálně k otci).
  • 🌺Matka láskou a něhou k synovi vytváří jeho budoucí mužské sebevědomí (nebo naopak mu sebevědomí nedodá, naopak muž dceři vytváří ženské sebevědomí).
  • 🌺Matka dává synovi vzor budoucí ženy.
  • 🌺Matka tím, jak se chová k otci svého syna a ostatními mužům, tak mu rovněž zadělává na budoucí mužské (ne)sebevědomí.
  • 🌺 Anima (vnitřní žena v muži, víc o ní v článku: Nevyčítej muži, že je muž. Jsi Ty vůbec žena?)  která přesahuje vnitřního muže vzniká, když chybí muži sebevědomí (chybějící mužský vzor, dominantní máma…) – projevuje se závislostmi, patologickou leností a laxnosti, ženskou povahou…).
  • 🌺 Dnešní generace mužů je odrazem výrazného nefunkčního (nehřejivý, nerespektující…) výchovného ženského principu (máma, babička, učitelka, chůva), chybí mužské sebevědomí.
  • 🌺Syn může léčit mámin přístup k mužskému principu, musí však máma naslouchat, pokud ho bude předělávat do podoby „svého prince na kterého celý život čekala“ bude se tím stále opakovat vzorec nepochopení mužského vědomí a nebude šťastná ani s tímhle princem.
  • 🌺Pokud chceme, aby naši synové vyrostli v muže, sami jejich táty a ostatní muže ctěme a syny milujme takové jací jsou. Nesnažme se je předělávat k obrazu svému.
  • 🌺Ve výchově synů má velký přínosný význam, aby se na starání podílel i otec. Synové potřebují cítit mužskou energii.

Na závěr

Samozřejmě nic není černobílé a mnohdy je to ještě složitější. Třeba je ještě důležité v jakém je chlapec pořadí (prvorozený, druhorozený…). Taky nezapomínejme na to, že chlapečci (mladý jang) jsou citlivější než holčičky (mladý jin). Právě naopak pláčou ještě víc než holčičky, takže větu „muži nepláčou“ jsem nikdy nepoužila, naopak synovi pomáhám s citlivostí pracovat.

V rámci nevědomí je pro funkčně vyvíjející animu (vnitřní žena v muži) dobré, aby chlapci byli prvních několik let s jemnou hřejivou ženskou energií. Potom už budou připraveni na tvrdý mužský svět.

S láskou k mužům Ivet.



2 thoughts on “Vztah máma a syn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *