Posted on komentáře 4

Huarache barefoot sandále DIY
Jsme milovníci barefoot. Přiznáváme. V článku se dozvíš jak si vyrobit letní barefoot sandále. Jsou krásné, praktické a zvládne je opravdu každý. Domluv se s partou na nákupu a vyjdou Tě na pár korun.

Proč barefoot?

Protože baví vnímat povrch Země při chůzi, stimuluji si reflexní zony na chodidle. A to je blaho. To uzemnění a spojení se se Zemí. Ta volnost nohou, můžou si konečně dopřát protáhnutí do celé své krásy, nekrčí se. Já už mám navíc prstíky jako vějířky.

Svobodná chodidla se tak mohou podílet na vnímání terénu, aktivizují se v něm svaly, které jsou v botách utlačované a pasivní, na boso se tak stávají součástí pohybového mechanismu, jak to s ním příroda původně zamýšlela.

Já můžu potvrdit, že přes zimu v normální obuvi, se mi vrátí bolesti kolena a kyčle. Přes sezonu barefoot o nich nevím.

Typy barefoot

Je mnoho možností barefoot obuvi, zakoupit se dají v kamenných prodejnách na eshopech, fleru nebo ušít či vyrobit doma. Nebo rovnou boty zahodit a chodit úplně na boso.

To já si troufám jen doma a na trávě, rozpálené chodníky plné skla mě od toho zatím odrazují. Náš 10 měsiční Robinek už udělá pár kroků sám, tak má barefoot capáčky a ještě mu udělám tyhle sandálky v dětské verzi.

Barefoot obuv je vhodná jak pro nejmenší, tak pro dospělé.

Nějvětší výhodou je, že je dělaná přímo na míru. Takže se člověk netrápí se svým atypickým (ať už tvarově nebo velikostí) chodidlem. Já jsem sandálky uvítala hlavně v těhotenství, kdy mi v horku otékali nohy, nenapadá mě variabilnější obuv.

Kde kupujeme barefoot?

Huarache sandále

Začala sezona tak se podělím o návod na huarache sandály. Je to jednoduché a tento typ cenově vychází na pár korun (cenu navyšuje plotna, kterou je potřeba koupit ve velkém množství, aby vyšla v přiměřené ceně, tak je lepší když se domluví víc lidí).

Na jeden pár je potřeba:

 • tužka a papír na obkreslení chodidla
 • nůžky
 • krejčovská křída
 • padáková šňůra (jedna sandále 1,5 m, pár 3m)
 • 6 korálků
 • obuvnická plotna (buď syntetická nebo z kůže)
 • dírkáč na boty a kleště na uchopení
 • kladivo s prknem
 • zapalovač

Návod

Překreslím si oběhy nohy, přes prsty zaobleně, aby nákres už vypadal jako podrážka. Od původního tvaru udělám o 0,5 cm větší nový nákres s finálním tvarem podrážky. Znázorním čárkou, kde je díra mezi prsty a kde jsou kotníky.

Vystřihnu a překreslím na plotnu krejčovskou křídou. Překreslím tužkou přes papír místa na dírky (mezera mezi prsty, kotníky). Vystřihnu. Dám na prkno a dírkáčem, který držím v kleštích, udělám dírky pomocí kladiva, v místech mezi prsty a u kotníku. Dírky nedávám blízko k okraji, ať se plotna časem nepřetrhne. Vezmu 3 m padákové šňůry a přestřihnu napůl. Zastřihnu konce a zapalovačem opálím konce šňůr, aby se netřepily.

Mám nachystanou tedy plotnu s třemi dírkami. Vezmu jednu 1,5 m dlouhou padákovou šňůru s opálenými konci a provléknu dírkou mezi prsty šňůru, udělám vespod na podrážce uzel (ten se po pár dnech chůzí sešlápne). Na šňůru dám tři libovolné korálky a pokračuju podle videa:

Tipy

Pro začátek šňůry víc utahuju, po pár dnech se to uvolní, prostě čekám až si to „sedne“. Když mi něco vadí, můžu dotahovat, uvolňovat. To je výhoda domácí tvorby. Chvilku trvá než si noha zvykne, může se objevovat bolest na některých místech. Ta většinou po pár dnech zmizí a už se nevrátí.

Pokud si obouvám barefoot po dlouhé době nebo prvně, tak maximálně na malou procházku, nebo se vytvoří puchýře či můžou chodidla nepříjemně pálit.

Plotna není vhodná pro styk s kůží, můžeme tím do těla dostat látky, které nechceme. Takže, kdo chce mít zdravou jistotu, může si na plotnu nalepit kůži nebo vegan verze plátno či riflovina.

Na závěr

Přirozená chůze je pro kohokoliv a pro toho, kdo má diagnozu jako „plochá noha“ nebo „ostruhy“, se může tenhle způsob chůze jevit jako bolestivý.

Hlavně nejít na sílu. Je to o pocitu.

Každý sám za sebe pociťuje, zda mu je barefoot přínosem nebo není.

Bez úrazovou bosonohou sezonu přejí vykojení !

4 thoughts on “Huarache barefoot sandále DIY

 1. […] – v teplé sezonně chodíme v huarache barefoot sandálích, dlouho vydrží, po domácku vyrobené a upravitelné (návod v článku: DIY huarache sandále) […]

 2. […] Boty – koupili jsme až v 10 měsících, kdy Robinek už obstojně všechno obchází a udělá sám pár kroků, má barefoot kožené capáčky. (článek o barefoot obuvi: Huarache barefoot DIY) […]

 3. […] Huarache barefoot sandále DIY […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *