Posted on komentářů 5

Minimální výbava pro miminko

Článek je o nekomerční minimální výbavě pro miminko. Šetří peníze i přírodu. Pamatuji si, jak jsme začali na začátku 3. trimestru panikařit, že vůbec nic nemáme.

Jednak z finančních důvodů a taky protože nejsme zrovna impulzivní. Naopak. Děláme dost často věci na poslední chvíli. Když jsme začali studovat klasickou výbavu, tedy to, co miminko nezbytně potřebuje podle komerčních odkazů, zděsili jsme se. Takovou pecku. A to si máme na to někde půjčit? Pokud to cítíš stejně, máme řešení.

Jak jsme přišli na minimální výbavu

Sourozence s dětmi nemáme, tak na nás ani nečekal rodinný balík výbavy. Chvíli po panice jsem šla na besedu, co vedli poporodní duly. Byla o šestinedělí a já si konečně oddychla. Probírala se i témata výbavičky a já zjistila, že naopak skoro nic nepotřebujeme.U letňáčků je to navíc s oblečením ještě jednodušší.

První měsíc jsou hlavní prsa, šátek, kyblík na bezplenkovku, pleny a nějaké oblečení.

Doporučení k minimální výbavě

Důvod proč látkovat

  • finanční (výbava zůstává pro další sourozence…)
  • zdravotní (bez chemie, prevence opruzenin)
  • přirozenost (dítě cítí vlhkost, reaguje vrtěním se a naříkáním, podporují se tím přirozené reflexy)
  • ekologický (i rozložitelné jednorázové pleny se rozloží pouze v kompostu)
  • informace o látkování zde

První nekomerční výbava pro miminka

Všechny věci co máme, jsou buď bazarové a darované nebo koupené od kamarádůDoporučujeme bazary:

Vlastně jediná nová věc je šátek na nošení. Tehdy jsem netušila, že se dá v bazaru koupit za přijatelné ceny a nepoškozený.

Výbava pro miminko

OBLEČENÍ

Kojenecké oblečení – nakoupeny balíky od kamarádů. Nakonec jsme zjistili, že ani nestíháme nosit, jelikož miminka rostou neuvěřitelnou rychlostí. Ani se nevyplatí kupovat nové. Protože z druhé ruky jsou jako nové. Teda dokud miminka nejedí a nelezou. Stejně potom dokola pereme a oblékáme ty oblíbené kousky. Miminko jsme do 5 měsíců nepřevlékali na spaní. Takže spousta nevyužitých overalů.
Kukly –  milujeme je. Nevylézají ouška ven a zakrývají krk. Na zimu jsme dostali jako dárek teplou a teď na jaře jsme koupili jarně-podzimní model zde (od maminek za super cenu).

Robinek prvních pár dnů nosil kojenecké rukavičky, protože měl dlouhé a ostré nehty, které se nedoporučují hned stříhat.

Zavinovačky – těch jsme koupili z druhé ruky několik. Robinkovi se v nich nelíbilo. Nevyužity.

Boty – koupili jsme až v 10 měsících, kdy Robinek už obstojně všechno obchází a udělá sám pár kroků, má barefoot kožené capáčky.  (článek o barefoot obuvi: Huarache barefoot DIY, nebo fb skupina zde)

PŘEBALOVÁNÍ, KOUPÁNÍ

Přebalovací pult – neměli jsme. Na bazaru jsme pouze zakoupili podložku a do 3 měsíců využívali obyčejný stůl. Potom jsme začali přebalovat kdekoli. Jednorázové podložky – pořídili jsme nedětské zelené. Využili jsme je už v porodnici. Spousta nám jich zbyla. Dají se i ušít nebo koupit látkové, pratelné podložky.

Pleny – do porodnice jsme koupili balík jednorázových eko plen. Potom jsme pořídili  60 kusů látkových plen (čtverců) a z bazaru 3 kusy svrchních kalhotek tzv. „svrchňáčků“.  Dále misku nebo kakací kyblíček pro bezplenkovou metodu. Do teď jsme jen látkovali, jak se ale miminko vyvíjí, vše se mění.

Robinek nám začal kakat ve velkém a navíc přestal ukazovat signály potřeb. Dva týdny jsme vydrželi dokola svrchňáky od hovínek prát. Nakonec jsme ustoupili. A na dobu než se vylučovací proces ustálí kupujeme ekologické jednorázovky. Zkoumáme stále Robinkovi potřeby a čekáme kdy bude potřeba nočník. 

Vlhčené ubrousky – ze začátku jsme používali papírové ubrousky a olejíček ve spreji Medvídek. Nebo stačí opláchnutí vodou. Postupem času jsme hrozně zlenivěli.
Kupujeme ekologické a nechemické jednorázové ubrousky. Jsou záchranou při různých situacích. Nejen na utírání prdelky.

Vanička –  koupili jsme v bazaru kyblík, který jsme využili jen jednou. Robinek se poprvé koupal až ve 3 týdnech s tátou ve vaně a od té doby se koupe jen s námi. Nepravidelně. Z koupelny Robinka odnášíme v bavlněné osušce s kapucí. Zatím máme jednu bavlněnou žínku.

KOSMETIKA A PŘÍSLUŠENSTVÍ

Že jsme používali látkové pleny, nemuseli jsme řešit opruzeniny. Když prdelka zčervenala natřela jsem ji kokosovým olejem, který je ve výbavě naší kuchyně. Pupečník jsem prostříkávala mateřským mlékem.

Z olejů jsme pořídili jen mandlový a občas natřeli suché záhyby. Do koupele jsme dávali olejíček na předpis od pediatričky. Potničky jsme ničím nenatírali, nechali jsme je volně dýchat. Dále jsme koupili nůžky na nehty a protože máme vlasáče tak i kartáček na vlasy.

SPÁNEK

Postýlka s matrací – postýlku jsme dostali od kamarádů. Matraci zakoupili na bazaru. Doteď není využívaná. Je přiražená k posteli. Její funkcí je, že zabraňuje pádu. Teď aktuální téma. A také jsme vůbec nevyužil spací pytel. Robinek má rád prostor.

Zvukový kolotoč – Robinka zabavil jen na pár vteřin. Uvidíme jestli příště vůbec pořídíme.

Savá podložka pod prostěradlo – ani jsme nepořizovali.

Monitor dechu – Robinek spinká s námi v posteli. Nebyl důvod pořizovat, když miminko spinká vedle mámy. Máma je jeho monitorem. (článek o společném spaní: Společné spaní)

Chůvička–  Robinek je stále s námi. Doteď jsme nepotřebovali.

CESTOVÁNÍ

Kočárek – Koupili jsme od kamarádů. V trojkombinaci. Korbička, sporťák a autosedačka. Ta se hodí i když auto nemáme. Robinek byl v korbičce nespokojený, takže byl plně nošený první 3 měsíce. Od 4. měsíce nošení bojkotoval a bojkotuje dodnes. Využíváme  sporťák ve kterém je spokojený. Korbičku, asi příště nebudeme ani vytahovat.

Nosítko a šátek – že budeme nosit jsme věděli už dávno, takže jako první jsme pořídili šátek. Dostali jsme ho jako dárek od dědečka a tety. K vánocům jsme si pak udělali radost a dokoupili z druhé ruky kvalitní ergonomické nosítko.

Fusak – pořídili jsme až na zimu. Někdy stačí jen deky. 

Termoska – zatím nepotřebujeme.

Cestovní postýlka – nepotřebujeme, spí s námi i na návštěvách.

STRAVA

Lahvičky – do 10 měsíců nepotřeboval. Pořídili jsme bez savičky (první skutečný hrneček) a potom bude pít už ze svého hrnku.

Jidelní židlička – dostali jsme starší typ. Využíváme až od 8 měsíců, kdy si Robinek umí sám sednout. Navíc do 8 měsíců příkrmy docela odmítal, rozuměj „vyprskával“. Zvažujeme koupi z bazaru obyčejné plastové. Jelikož Robinek vyžaduje BLW metodu (http://www.jidlodotlapky.cz/) a jídlo je opravdu všude. Na úklid není ten starší typ moc praktický. Jídelní set – pořídili jsme nový z BIO plastu. Rozložitelný.

JINÉ

Dudlíky –  Na dudlíky máme svůj názor (viz Dopis od miminka) a tak jsme ani nepořizovali.

Jantarové korálky – ty jsme kupovali už v měsíci. Ochraňují miminko. Zoubky s nimi zvládáme dobře. Jinak do hodiny zjistíme, když korálky chybí nebo potřebují vyčistit. Jsou to totiž samé pády a pláče. Čistíme, když si jich Robinek všimne.

Hojdavak – zatím nemáme, ale plánujeme u dalšího miminka.

Hnízdečko – oblíbené spací místo. Obepíná miminko. Je jednoduché na šití. Tak jsem si ho ušila (návod zde).

Kojící polštář – měli jsme a byl využitý hlavně na začátku kojení. Praktická pomůcka.

Houpací lehátko – nekupovali jsme. Buď byl Robinek v šátku nebo na zemi. Od 5 měsíců se plazí a to už si vystačíme bez lehátka.

Kojící korále – občas zachrání před štípáním. Spíš už jsou jen na okrasu. Dřív byli víc využity.

NA HRANÍ

Hračky –  kupujeme jen hračky z druhé ruky z přírodních materiálů (dřevo, látka, teda pokud to je možné). Máme všechny hračky bez baterek a tudíž bez světelných a zvukových efektů. Zvuky jsou jen u hudebních nástrojů. Robinek si ale rád hraje s čímkoli. Oblíbené jsou lžíce, prázdné obaly, telefony nebo cokoli, co mají zrovna v ruce rodiče.

Dostali jsme TATRU od kolegů z impra. I když je plastová, je to Robinkova jedna z nejoblíbenějších hraček. Taky jsme pořídili pěnové puzzle. Pravda, nejsou příliš přírodní, ale jelikož máme kočky (o soužití koček a miminka:  Miminko a kočky) a ty nám začali čůrat po Robinkově matraci na hraní, museli jsme improvizovat. Úplně funkční to stejně není. Robinek ale menší kousky rád žužlá.

Zrcadlo – Robinka zabaví, rád na sebe kouká. Pomáhá se sebepřijetím.

Ohrádka – nemáme, ani pořizovat nebudeme. Zajistili jsme bezpečnost bytu, necháváme průchozí místnosti a Robinek se může volně pohybovat.

Učící věž – pomůcka na období, kdy už je děťátko zvědavé, umí stát a chce pomáhat v kuchyni. Vyrobili jsme si sami, tady je návod: Učící věž, ikea DIY.

LÉKÁRNA

Odsávačku na hleny jsme tedy ještě nekupovali. I infekci očiček jsme zvládli s mateřským mlékem.

Z lékárny jsme zatím koupili  Nurofen a Viburcol čípky a potom spoustu věcí na prdíky. I když měl Robinek několikrát teploty, ještě jsme nurofen nepoužili. Máme ho spíš jako psychickou podporu pro nás. Většinou stačilo srazit tělo na tělo. Nebo měl jen zvýšené teploty a nebylo třeba ničeho na sražení.

Na prdíky nic nepomohlo, tak jsme to přestali používat a po 3 měsíci pláče zmizeli. Jestli to bylo prdíkama nebo psychikou nevíme. Rýmu jsme také několikrát měli a vystačilo nám prostříknout nosík mateřským mlékem.

Pomoc při náročných situacích

Bachovky krizovky – pro kojící, funkční bylinné antidepresivum.

Na závěr

Každé miminko je jiné.

Článek je o naši zkušenosti s Robinkem. Co platí pro něj, nemusí platit pro všechna miminka.

Dala jsem dohromady i výbavu pro maminky, můžeš si ji přečíst tady: Minimální výbavička do porodnice.

Na porovnání komerční a nekomerční výbavy ke vztahu k dětem, doporučujeme shlédnout dokument Mimina.5 thoughts on “Minimální výbava pro miminko

  1. […] jsem si. Ach ty domněnky. Přece to tak mají všichni, tak my taky (co jsme na konec pořídili: Naše výbava pro miminko). V průběhu těhotenství jsem se však ponořila do mateřské literatury, a čekalo mě jedno […]

  2. […] (článek o výbavičce: Naše výbava pro miminko) […]

  3. […] všechno jsem se připravila. Koupila nosící šátek (co jsme dál pořídili v článku: Výbava pro miminko), jelikož jsem byla poučená, že nosítka jsou až pro děti držící hlavičku. Taky jsem se […]

  4. […] Robinka jsme si nepřáli umývat, tak jsme nepotřebovali osušku pro miminko a další potřeby na umývání. Vůbec jsme nekupovali dětskou kosmetiku, vystačili jsme si s kokosovým olejem. Další věci do domácí výbavičky jsme vypsali do článku Výbava pro miminko. […]

  5. […] Minimální výbava pro miminko […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *